Asi každý čtenář Banger.cz už párkrát jedl v McDonald’s a ať už máte názor na tento řetězec jakýkoliv, není mu možné odepřít neskutečný obchodní úspěch. A o člověku, jemuž tato společnost za svůj úspěch vděčí nejvíce a o zajímavých začátcích tohoto kolosu, si něco povíme na následujících pár řádcích.
Svatá trojice: hranolky – milkshake – hamburger
McDonald’s sice založili bratři Richard a Maurice McDonaldovi, rozhodně to ale nebyli oni, kdo tento podnik dostal pořádně do světa. Co v roce 1940 v Kalifornii postavili jako malý stánek, postupně přebudovali na svou první restauraci, která způsobem servírování a velmi limitovanou nabídkou (původně v ní bylo jen devět položek včetně nápojů a prim hrálo trio hranolky – milkshake – hamburger) naprosto změnila myšlení většiny Američanů o tom, jak by se mělo stolovat.
V době, kdy v podobných občerstveních obsluhovali servírky zákazníky na kolečkových bruslích, aby toho stihli co nejvíc, přičemž se paradoxně o čas okrádali, přišli bratři McDonaldovi s jednoduchým a elegantním řešením – strávníci si pro jídlo zkrátka musí dojít sami k okýnku. Díky tomu a díky faktu, že si v podstatě každý dával jen hamburger nebo hranolky, snížili dobu přípravy z průměrných dvaceti minut na asi třicet sekund. McDonaldovi ale i přes velký úspěch expandovat nechtěli. A v tu chvíli se na scénu dostal Ray Kroc.
Nikdy není pozdě
Ray (shodou okolností má české kořeny, jeho otec se narodil kousek od Plzně) byl vždy velmi cílevědomí a obchodně založený. Snaha něco dokázat se u něj projevu už od malička, kdy například zatajil svůj skutečný věk, aby ho vzali sloužit během První světové války. Naštěstí pro něj ale válka skončila, než odjel do Evropy. Poté, co se vykašlal na školu, která mu dle jeho slov do života nic nedala, se vrhl postupně do obchodu s hudebninami, do realit a do výroby papírových šálků.
Ve všem se mu poměrně dařilo, po Druhé světové válce se začal věnovat prodeji robotických mixérů na přípravu milkshaků. Za nějakou chvíli ale byznys začal upadat a prodeje šly dolů. V ten moment si ale bratři McDonaldovi objednali hned osm jeho mixérů. Původně si Ray myslel, že jde o omyl, když se ale ujistil, že to není chybná objednávka, rozhodl se na jejich restauraci podívat sám. V té době mu bylo padesát dva let, měl vyoperovaný žlučník a problémy s alkoholem.
Rychlý dobrý úsudek
Kroc okamžitě pochopil, co má před sebou, a hned se chopil příležitosti. Přesvědčil oba bratry, aby svůj podnikatelský model prodávali jako franšízu a zároveň se nabídl, že pro ně bude tyto obchody zřizovat. Za koncesi v té době požadoval fixních $950, 1,4% z hrubé tržby jako odměnu pro sebe a 0,5% pro bratry McDonaldovi. Sám si jednu pobočku otevřel v Chicagu a na vlastní oči se tak mohl přesvědčit, že jde skutečně o lukrativní byznys.
Velký zlom přišel v roce 1955, kdy Kroc dostal spolu s tehdejším společníkem Harry Sonnenbornem geniální nápad a začal na dluh skupovat půdu, na které se měli v budoucnu otevírat nové pobočky McDonald’s. Půdu pak pronajímal majitelům nových poboček, tím tedy najednou začal prodávat dvě položky zaráz, tzn. jak koncesi na provoz restaurace, tak pozemek, na kterém měla později stát. Na tomto principu mimochodem McDonald’s funguje dodnes a díky němu je největším vlastníkem nemovitostí na světě.
Štědrý muž
Ačkoliv Kroc v té době už prakticky stál v čele společnosti a původní zakladatele odsunul na druhou kolej, papírově byla značka stále jejich. Nabídl jim tedy vykoupení a každý z bratrů si řekl o milion dolarů čistého. Kroc si tedy zase půjčil a za 2,7 milionu dolarů byla společnost jeho. Veškeré dluhy po nějaké chvíli samozřejmě splatil a ve finále Ray i rozdával. Když v roce 1984 zemřel, odkázal veškeré jmění manželce s podmínkou, že až zemře ona, má ho darovat charitě. Ta přesně tak učinila a na charitu věnovala přibližně 2 miliardy dolarů.
Do dnešní doby je McDonald´s jednou nejzásadnějších firem všech dob, která určuje trendy jak ve stravování, tak například v marketingu a reklamě, a i když je Ray Kroc do jisté míry kontroverzní osobnost, v podstatě se jedná se o personifikaci amerického snu. Na závěr jen dodám, že celý tento příběh byl dva roky zpět zfilmován se skvělým Michaelem Keatonem v hlavní roli.