Hip hop a tanec: Proč je dnes pouliční kultura na vrcholu?

Kombinace hip hopu a tance nikdy nepředstavovala neznámou rovnici. Vždyť právě naše oblíbená hudební kultura ovlivnila snad všechny součásti životního stylu svých přívrženců. A zatímco se hip hop jako hudební styl konečně dostává do mainstreamových žebříčků po celém světě, jeho taneční subžánry se rozhodně nenechávají nijak zahanbit.

Hip hop a breakdance jako mezinárodní senzace

Když se hip hopové taneční prvky na počátku 70. let poprvé objevily, bylo to ještě na obrubnících a ulicích jižní části Bronxu v New York City. Mladí afroameričané a latinoameričané by si tehdy asi jen stěží pomysleli, že za nějakých 40 let bude jejich dynamická taneční kultura představovat nejprodávanější hudební styl v dosavadní historii. Kdo jen mohl tušit, že hip hop si získá vlastní rozsáhlé kulturní zázemí – se všemi festivaly, filmovými soundtracky a po okraj přeplněnými kluby. Růst hip hopu, breakdancu a vlastně všeho kolem je opravdu fenomenální.

Jako fanoušci hip hopu a rapu máme všechno. Naši oblíbení umělci jsou každoročně nominováni na Grammy, hrají ve filmech a jejich aférky plní stránky předních bulvárních plátků. Vlastně by to nikoho nemělo překvapovat. Vždyť právě z téhle kultury se již řadu let inspirují umělci snad všech hudebních žánrů. Výjimky jistě prominou.

Tak trochu hříšný tanec

Z hip hopové kultury se během desetiletí vyvinula celá řada tanečních stylů. Jamajský DJ Kool Herc je dnes označován za jednoho z prvních hip hopových umělců a taneční scénu tak vlastně ovlivňuje dodnes. Pomyslná síň slávy pokračuje s průkopníky jako Boogaloo Sam a Popin‘ Pete, kteří stáli u zrodu populárního tanečního stylu popping. Slavný choreograf Don Campellock zase přišel s dodnes oblíbeným lockingem. Oba dva styly dodnes neodmyslitelně patří k hip hopové a pouliční kultuře.

K rozvoji kultury samozřejmě přispěly také populární snímky jako Wild Style nebo Honey. Ty se zařadily v žánru hudebních filmů k naprosté klasice a hip hopu dodaly svým způsobem na důvěryhodnosti. Nezapomeňme ani na to, že dnes i popoví umělci běžně předvádějí žánrové choreografie nejen ve svých klipech. Podívejme se třeba na Justina Timberlakea nebo Bruna Marse.

Hip hop a tanec je fenomenální kombinací. Po celém světě probíhají battly, soutěže a dokonce i celé kempy a festivaly s touto tématikou. Řada famózních tanečníků je i u nás v České republice a najednou se právě naši krajani podíleli na choreografii pro světové hvězdy. Jen si vzpomeňte na Kanye Westa, který v Praze natočil celý svůj krátkometrážní snímek Runaway.

Juste Debout – Mekka street dance kultury

V tomto světě představuje zvláštní dominantu Francie, která je domovem obrovské události Juste Debout. Tohoto mezinárodního klání se letos v březnu zúčastnilo na 4 tisíce tanečníků z více než 30 zemí světa. Tento street dance festival představuje naprostou špičku a vždy je na co se dívat. Každoročně je tak v Paříži více než 20 tisíc diváků a my se zase dostáváme na začátek – k tomu, že hip hop je na svém historickém vrcholu.

Foto: Red Bull Content Pool




architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě
Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli