Příběh značky: SegraSegra. I prasklá guma může být užitečná

Možná vás zarazil titulek a čekáte, že bude mít tento příběh nějaký sexuální podtext. Na to ale zapomeňte. Prasklou gumou se v tomto případě myslí duše u kola. Zklamaní? Nemusíte být! SegraSegra jsou ségry, které vyrábí unikátní streetové oblečení pro cyklisty i necyklisty, maminky i bezdětné.

Dáša a Eliška Mertovy jsou sestry, které společné podnikání rozhodně neplánovaly. Studovaly stejnou výtvarnou školu a pak se v Ústí nad Labem jejich cesty rozdělily. Zatímco Dagmar studovala grafický design, Eliška se věnovala návrhářství. Dagmar ale potřebovala v rámci klauzurní práce vymyslet logo a fiktivní módní značku a ségra Eliška jí k tomu ušila pár triček. Jejich cesty se tehdy setkaly a dodnes se nerozdělily. O trička byl zájem, a tak si holky začaly ke studiu neplánovaně přivydělávat právě jejich prodejem.

Eliška s Dášou - zakladatelky značky SegraSegra

Eliška odjela na stáž do Berlína, kde byla skoro tři roky a tam začala jezdit na kole. Díky potřebě nosit po celý den oblečení, v němž může člověk ráno nasednout na kolo a pak jít do práce, vznikl nápad vymyslet oblečení, které by to umožňovalo. „Věděly jsme, že žádnou vysokou krejčovinu na přehlídky asi dělat nechceme, takže pak z Eliščiny potřeby jezdit celoročně na kole vznikla značka SegraSegra,“ popisuje začátky Dáša.

Značka oblečení pro cyklisty pak vznikla jako magisterská práce Elišky. „Jezdila jsem na kole i v zimě a tenkrát byla opravdu tuhá zima. Říkala jsem si, že mi něco chybí. Co vlastně potřebuje člověk k tomu, aby mohl na kole jezdit celoročně? Začala jsem se nad tím zamýšlet už jenom kvůli sobě. Tenkrát nevznikla přímo zimní kolekce, ale odstartovalo to náš směr, kterým se ubíráme dodnes,“ říká Eliška. Své streetové oblečení holky nejdříve prezentovaly na Designbloku a až poté vznikla móda pro cyklisty.

SegraSegra raincoat

Proč zrovna duše z kol?

Dáša si kdysi koupila peněženku, která byla vyrobená z duše a napadlo jí spojit jejich oblečení s dušemi, tím spíš, když už se cyklistické módě věnovaly. „Nikde jsme neviděly, že by někdo s dušemi v módním průmyslu pracoval, tak jsme s tím začaly. Až v posledních několika letech jsme se začaly orientovat i na doplňky. Je to super materiál, nezničitelný, dá se vyprat, žehlit, vydrží strašně dlouho a čím více se nosí, tím je lesklejší. Lidé si ho pak pletou s kůží a zajímají se o to, co je to za veganský materiál,“ říká Dagmar.

Odkud duše získávají

Kdo by si myslel, že Eliška často mění duše, ten je na omylu. Zase tak často kolo nepíchne. „Ze začátku jsem objížděla Prahu a ptala se po duších a často se mi také stávalo, že jsem někam přijela a už jsem byla druhá, kdo se po nich ptal. Teď už máme spřízněné servisy, kde mi duše schovávají. Spotřeba je ale celkem velká. Když vyrábíme produkty, jejichž plocha je celá pokrytá duší, pak spotřebujeme klidně dvě až tři. Záleží na tom, jak je lepená, zda jsou na ní hezké záplaty nebo nápisy. Nežádoucí části pak musíme vystříhat a také záleží na tom, jak se duše chová. Občas se hodně kroutí. Není to jako kůže, která se dá napařit a pak i vytvarovat,“ vysvětluje Eliška.

Než ségry přišly na to, jak s dušemi pracovat, tak to hezkých pár let trvalo. „Bylo to krušnější šití. Duše pod strojem neklouže jako kůže a ze začátku jsme šily přes papír, který se pak musel vytrhávat a to bylo strašně náročné,“ doplňuje.

Obal na notebok. Foto: SegraSegra

Kde své produkty vyrábějí

Eliška s Dagmar šijí všechny doplňky u sebe v dílně, kterou mají spojenou se showroomem, a oblečení si nechávají šít v Jeseníkách, kde našly šikovné švadleny. „Jsou to bývalé zaměstnankyně OP Prostějov. Je smutné, že se to řemeslo vytrácí. Přitom bude jejich práce za pár let placena zlatem. Ale bude chvíli trvat, než si toho čeští výrobci všimnou. Návrhy a prototypy děláme u nás v dílně, děláme klasické skici a střihy ručně, ale postupně přecházíme na digitalizaci, aby to mohlo do sériovější výroby do výroben,“ říká Dáša.

Oblečení a doplňky SegraSegra si můžete pořídit přímo v showroomu v Karlíně nebo na eshopu. „Naše věci máme také v Parazitu, Bikeru, ale také mimo Českou republiku. Dodáváme do jednoho obchodu do Portugalska a pak také do Rakouska. Teď hledáme další distribuční příležitosti v zahraničí. Rády bychom pronikly více do ciziny,“ říkají sestry.

Mikina s dušovými prvky, Foto: SegraSegra

Novinky letošní kolekce

SegraSegra byla z počátku více zaměřená na urban cysklistiku, ale postupem času se začala zaměřovat také na sportovnější oblečení. „Letošní kolekce bude více pro lidi, kteří se chtějí zapotit, takže připravujeme úplně nové cyklodresy s naším vlastním designem. Plánujeme letní a podzimní verzi dresů a elasťáků pro celoroční jízdu. Jeden návrh od nás a druhý od Tomski & Polanski. Nechaly jsme jim volnou ruku a uvidíme, jak to bude vypadat. Ten první dres by měl být hotový už v květnu a Tomski & Polanski někdy během léta,“ říkají sestry.

Jaké látky používají? Část látek, které sestry používají, je z České republiky. Některé věci si nechávají vyrábět v Polsku, jiné ve Velké Británii. „Náš nejlepší materiál je Ventil – je to materiál, který byl vymyšlený za druhé světové války a pracujeme s ním řadu let. Je to 100 % bavlna s nepromokavými vlastnostmi. Je hodně žádaný a lidé k nám pro něj chodí, protože u nás není běžně k dostání,“ říkají sestry.

Dámy vyrábí i oblečení pro maminky. „Když se mi narodila dcera, potřebovala jsem v zimě takovou zimní bundu, kterou bych mohla nosit i s mimčem v šátku, protože jsem malou v šátku nosívala hodně. Ale nelíbilo se mi, co je na trhu, takže mi ségra upravila naší cyklo bundu a byla po tom najednou vleká poptávka. Ani jsme to nezamýšlely dělat v nějakém větším množství, spíš to bylo pro mě. Ale proto, že se mě na to všichni ptali, vedle kol jsme začaly dělat i věci pro maminky. Což už děláme asi čtvrtou sezónu. Jakmile vám dítko vyroste, nemusíte se bát, že byste se musela bundy zbavovat. Děláme ji tak, aby se dala vsadka odepnout a mohla jste bundu nosit jako klasickou parku,“ říká Dagmar.

Jaké mají plány do budoucna? „Protože jsme zastánkyněmi tzv. slow fashion, což vzniklo jednak proto, že jsme nebyly schopné co půl roku vydávat nové kolekce, jsou naše věci nadčasové a najdete je u nás i po několik let. Letos na podzim chystáme po třech letech nové Mama kabátky a chceme rozšířit nabídku speciálních materiálů. Zajímají nás zejména recyklované látky z plastů z moře, protože nám to připadá smysluplné a jedno z možných řešení zpracování obrovského odpadu, kterým člověk planetu zanáší. Je to skvělá myšlenka budoucnosti,“ říkají Eliška a Dáša.

Dagmar Metrová v kabátku Mama by SegraSegra

Celoživotní servis

„U našich produktů děláme našim zákazníkům v podstatě celoživotní servis. Když za námi přijdou s oblečením, která mají leta a někde si je propálí nebo prodřou, snažíme se jim je různě upravit, například udělat záplaty z duší a opravit je. Opravit se dá téměř cokoli. A to i doplňky,“ říkají.

Produkty je potřeba testovat a Eliška je toho jasným důkazem. „Nedávno jsem se vrátila ze Špicberků, kde jsem měla na testování naše oblečení a všechno skvěle fungovalo. Měla jsem tam naší zimní parku, takže ta i v – 15 °C obstála, a to i na lodi. Jela jsem i na psím spřežení, což byl úžasný zážitek, a těším se na další zajímavé cesty, na kterých budu moci naše oblečení testovat,“ uzavírá Eliška.





architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě
Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli