Krátká session v bytovém studiu, vytvoření beatu a jeho následné skloubení s textem napsaným v autobuse? Spíše ne. Tedy alespoň to si řekl Philip T.B.C., český DJ a producent, který se letos na jaře vydal hledat inspiraci o kousek dál než za roh nejbližšího bloku, konkrétně do Indie.
Společně se svým fotografem a kameramanem Martinem Chocholoušem během pěti týdnů hledali, objevovali a sbírali nové zvuky, které se později staly základem pro teprve pár dní staré album s názvem Indian Beatology. Pro získání vysněných tónů se museli vydat naproti všem možným indickým kulturám, ať už šlo o návštěvu městské diskotéky, zapadlé himalájské vesničky nebo ostrova Majuli na řece Brahmaputra. Cesta k ukořistění těchto zvuků ovšem nebyla vždy pouze procházkou růžovým sadem, jak vyplývá z Philipovy výpovědi:
Neustále jsem musel řešit nové a nové situace a to na tom bylo to skvělé. Třeba jak nahrát ptáka, který měl perfektní zvuk, ale byl hrozně plachý. Vstával jsem kvůli němu asi čtyřikrát v pět ráno, než se mi to povedlo. (…) Jako běloch jste v Indii středem pozornosti, ať už nahráváte, nebo ne. Ale když nahráváte někde na ulici, tak Indové se nebojí přijít zeptat, co tam děláte.
Výsledný projekt včetně tracků, které byly ve spolupráci s DJ Profoundem nahrány ve třech tisících metrech nad mořem, najdete tady.
Vyčerpaní, unavení a nedostatečně aklimatizovaní jsme nahrávali vokály s Profoundem na hotelovém pokoji. Já z toho měl husí kůži a tak silný pocity, že se mi sami od sebe spouštěly slzy a brečel jsem jak malej kluk.
Z celého tripu zároveň vznikla dokumentární série o pěti dílech, přičemž první dva můžete zhlédnout už nyní. A nakonec nám nezbývá než vás pozvat na slavností křest Indian Beatology, který se uskuteční už 3. listopadu v pražském Crossu.
foto: Martin Chocholouš