Nejprve se prosadil jako přední český designér. Pak ale zcela změnil obor. A znovu je v něm mimořádně úspěšný. Tentokrát však jako profesionální kuchař. K vaření prý přistupuje jako k designu
Jako designér posbíral řadu ocenění. Mimo jiné mu byla udělena prestižní cena Talent roku v Czech Grand Design. Přesto se teď Daniel Gonzalez věnuje zcela jinému oboru – stal se profesionálním kuchařem. Jeho zatím posledním projektem je návrh gastronomického konceptu pro Becher zónu, se kterou v létě objíždí hudební festivaly. Přijďte ochutnat jeho originální menu na České hrady. Daniel Gonzalez vás překvapí svým klidným a rozvážným projevem, který kontrastuje s jeho jídlem.
„Když jsem začínal vařit, inspiroval jsem se hlavně v asijské kuchyni. Tatínek je z Panamy, která je díky průplavu ovlivněná různými kulturami. Původní obyvatelstvo byli Indiáni, pak přišli Španělé, Američani a také ji hodně ovlivnili právě Číňané, kteří tam mají silnou komunitu. Pro stavbu kanálu se zase přivážela pracovní síla z Afriky. Když se to všechno smíchalo, vznikl takový zajímavý hybrid mezi kreolskou a čínskou kuchyní.“
Od designu do kuchyně
Ačkoliv Daniel patří k předním českým designérům, vystudoval ateliér Produktového designu na UMPRUM v Praze a spoluzaložil studio MÜTANTA, do kuchyně ho to táhlo vždycky. Když si pak jako téma své diplomové práce zvolil hrnce, zbýval už jen krok k profesionálnímu vaření. Tím bylo založení cateringové firmy Foodmasters 3000, po kterém vaření pomalu začalo převládat nad designem.
„Můj kamarád se rozhodl, že jako svoji klauzurovou práci udělá na škole nový bufet. Takový protipól k tomu, který tam byl. Škola na to dostala grant, takže na AVU vznikla profesionální kuchyně. Nebyli jsme ale profíci, jen studenti uměleckých škol, takže jsme postupně přicházeli na to, jak se vaří správně. Ale bylo vidět, že lidi to baví a občas nám proto i odpustili, když se něco nepovedlo.“
Léto s Becherovkou
Originální gastronomický koncept navrhl Daniel Gonzalez pro Becher zónu, se kterou nyní objíždí letní festivaly. Podle jakých kritérií jídelníček sestavil?
„Nejprve jsem si uvědomil, že se na festivalech produkuje hodně odpadu. Všechno dostáváte v plastu. Proto mě napadlo, že vytvoříme speciální jedlý talířek. Další aspekt byl, že Becherovku máme všichni spojenou s jídlem, často jí používáme jako digestiv, protože se po ní dobře tráví. Takže se skvěle hodí k tučným grilovaným jídlům. Proto jsem se zaměřil na oblíbená jídla a oblékl je do nového kabátu.“
A co můžete ochutnat v menu, které pro Becher zónu připravil?
„Becherovka je tradiční český nápoj, proto jsem se zaměřil i na tradiční česká jídla, jako je třeba bůček. Na své si ale přijdou i vegetariáni. Taková brokolice zakapaná Becherovkou je výborná.“