Doba, kdy byl hip hop výhradně mužskou disciplínou, je už nenávratně pryč. A není nic neobvyklého na tom, když se do rapování pouští i zástupkyně něžného pohlaví. Nutno dodat, že v tom jsou docela úspěšné. Už od devadesátek, kdy holčičí rap reprezentovaly rapperky jako třeba Missy Elliott nebo Lil Kim až po dnešní megastars typu Nicki Minaj, se zkrátka na slečny za mikrofonem hezky dívalo, což samozřejmě v konečném důsledku generuje poměrně solidní prodeje desek.
V tomto článku si ale představíme ty interpretky, které ještě své platinové alba nezískaly, a to hlavně proto, že na scéně působí jen krátkou chvíli, popřípadě se jim zatím nedostalo uznání, jaké by si skutečně zasloužily. Je tedy na čase si tyhle lehce nedoceněné holky představit.
- Nadia Rose
Hned na začátek se podíváme do Anglie, kde má female rap skvělou základnu. Ať už se bavíme o stálicích tamní scény jako Lady Leshurr či Shystie, tak o mladé krvi, kterou výborně reprezentuje Paigey Cakey nebo právě Nadia Rose, jedno je pro obě generace britských rapperek společné – flow. A tu má Nadia, stejně jako například její bratranec Stormzy, na velice dobré úrovni.
- Princess Nokia
Nyní už zamíříme za oceán, konkrétně do New Yorku, kde se v poslední době o rozruch stará Princess Nokia. Tahle mladá rapperka je na scéně už nějaký ten pátek, její prozatím nejlepší dílo, kterým je 1992 EP, ale vyšlo teprve nedávno. Schopnost kombinovat ve své hudbě jí vlastní smysl pro humor, drzost a celkem neobvyklé beaty, jí spolu s originálním stylem oblékání dávají oproti jejím kolegyním velkou výhodu v tom, že se od nich zkrátka a jednoduše liší.
- Young M.A.
Ačkoliv je Princess Nokia z New Yorku, číslem jedna je zde momentálně autorka jednoho z největších amerických hitů poslední doby s názvem OOOUUU – Young M.A. Ta je oproti lehce experimentální Princess Nokia na první pohled „rapovější“, ať už jde o beaty, o celkový vzhled nebo o její texty. Zajímavostí také je, že se otevřeně přiznala k tomu, že je lesbička, což je v lehce homofobním světě rapu, zajímavý úkaz.
- Sasha Go Hard
Navzdory tomu, že je Sasha Go Hard ročník 1992, její aktivní hudební kariéra sahá až do roku 2010. Sasha je podle mě „nejtvrdší“ z našeho malého seznamu, její záliba v drill music je z její tvorby tedy dobře cítit. Rozhodně ale nezůstává pouze u jednoho žánrů, což je na ní dost možná to nejlepší – díky tomu ji pak můžeme slyšet na tracku s grimovým producentem Faze Miyake nebo zástupcem dnešní jersey club music, Brenmarem.
- Little Simz
Zase se na chvíli vrátíme do Anglie, nyní ale nepůjde o grime. Nelze udělat seznam mladých rapperek, aniž by v něm chyběla zástupkyně, jež je populární u samotného Kendricka Lamara. Nejsilnější stránka Simz spočívá v textech, které jsou na opravdu vynikající úrovni. Ať už jde o story telling nebo o metafory, tahle mladičká holka to zkrátka umí. Jako bonus od ní můžete čekat i super živé vystoupení, její pražský lednový koncert byl jedním z nejlepších, co letos se u nás letos udály.
- Tommy Genesis
Vynechat Tommy by byl hřích. Co tady tahle mladá vyslankyně labelu Awful Records předvedla během svých dvou vyprodaných shows, bylo neskutečné. Její debutové album World Vision patří k nejlepším loňským releasům, a stejně jako Little Simz patří mezi MCs, co mají ve svých textech vždy co říct. V kombinaci s jejím exotickým vzhledem má našlápnuto i k mainstreamovým úspěchům. Předpoklady pro to rozhodně má.
- Chybí v našem seznamu podle vás někdo? Jaká jména by jste zvolili vy?