Pro některé nezasvěcené neznámý člověk. Ti, kteří ho znají, ho ale chápou jako hrdinu. Hrdinu, který změnil historii obouvání už dávno předtím, než se většina z nás narodila. Ano, řeč je o designéru Tinkeru Hatfieldovi. Už 30 let navrhuje tenisky, které každý den potkáváte v ulicích. Už v roce 1987 změnil tehdejší pohled na svět tenisek a nejen svým modelem Air Max 1 se zapsal do dějin.
Odmala byl milovníkem sportů. Po příchodu na univerzitu v Oregonu se věnoval skoku o tyči. V té době ho trénoval Bill Bowerman, spoluzakladatel Nike a Tinker nosil při sportování prototypy a fungoval tak jako takový pokusný králík. Poté se ale zranil a začal se naplno věnovat studiu architektury. Později, v roce 1981, začal pro svého trenéra pracovat právě v Nike. Naplno využil svých znalostí architektury a navrhoval obchody, kanceláře a další firemní budovy.
V roce 1985 začal v Nike pracovat také na designu obuvi. Jeho záliba v různých sportech ho přivedla na myšlenku vytvořit pro každý sport jiný druh obuvi. Kromě basketbalu a běhu se zaměřil také na vzpírání, jogging nebo aerobic. I díky němu se společnost může pyšnit titulem sportovního giganta s největšími tržbami a patří jí více než polovina trhu.
Rok 1987 byl zlomový jak pro Tinkera, tak pro celou společnost Nike. Vše ale začalo ještě dříve, než Hatfield do Nike nastoupil. Letecký inženýr Frank Rudy přinesl do firmy několik prototypů svých běžeckých bot s aplikovaným Air Sole (vzduchový polštářek v podrážce tenisek). Ten byl prvně použit u běžeckých bot Nike Air Tailwind. Největšího boomu se ale dočkal právě až v roce 1987.
V té době Hatfield pilně pracoval na navrhování tenisek a do jednoho z modelů použil také právě tuto technologii. Světlo světa spatřily vůbec první tenisky Nike Air Max 1, které úplně změnily představu o běžecké obuvi. „The one that started it all.“ Air Max 1 byly úplně první tenisky s viditelnou Air Sole jednotkou. Tinker se inspiroval pařížským muzeem moderního umění, které má všechny stěny ze skla.
Roku 1987 se na trhu objevila další velice zajímavá teniska. Určitě jí všichni znáte. Jde o Nike Air Trainer 1. V té době si většina lidí kupovala zvlášť obuv na běh a do posilovny. Tinker opět neváhal a navrhl tenisky, ve kterých jste mohli dělat prakticky vše. Oblibu v nich našel i tenista John McEnroe.
Kromě velice známých modelů věnoval hodně času také těm, které se takové slávy nedočkaly. Za všechny můžeme jmenovat Air Mowabb, Air Raid, Nike Zoom Talaria nebo Nike SB P-Rod II Tinker Hatfield.
V roce 1991 se na světlo světa dostala další převratná novinka. Běžecké Nike Air Huarache, které vycházejí z indiánských sandálů. Kromě nižší běžecké varianty se dočkaly i vyššího, basketbalového provedení. Pozornosti neunikly ani na poli tenisovém. Velice si je oblíbil legendární tenista Andre Agassi. U nás se tyto tenisky dočkaly pozornosti až v loňském roce.
Tenisky stojí na měkké podrážce, jejíž útroby ukrývají Nike Air Structure. Vršek je tvořený z neoprénu, který dokonale přilne na vaší nohu jako ponožka. Design dotváří Nike logo na patě. Zepředu a z boku nám dotváří design kožené prvky. Jako u jednoho z mála modelů od firmy Nike není na boku Swoosh, tedy logo firmy.
Dalším tenistou, kterého musely potěšit tenisky z Hatfieldovy dílny je Roger Federer. Speciálně pro něj byl upraven model Zoom Vapor 9 Tour. Níže na obrázku můžete vidět, jak vypadá navrhování tenisek v dnešní době.
Ve zlatém hřebu našeho profilu bude zmíněna Hatfieldova spolupráce s Michaelem Jordanem. Pro začátek si povíme pár faktů. Modelem Air Jordan 3 dal vizi dalšímu vývoji Jordan brandu. Jako u prvních se u těchto tenisek objevil elephant print. Další obrovskou novinkou byla viditelná jednotka Air Sole. Byly to první basketbalové tenisky v opravdu nízkém provedení (v té době nosila většina hráčů hightops). Na nejznámější Jordanově fotografii (níže) má Michael právě Air Jordan 3.
Další v pořadí Tinkerových „vynálezů“ jsou samozřejmě Air Jordan 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 20, 23, 28, 29 a Air Jordan 2010, 2011 a 2012. Neuvěřitelné že? Má toho tedy na svědomí opravdu mnoho a především jemu může Nike děkovat za své pevné postavení na trhu.
O modelu Nike Air Mag jste určitě také slyšeli. Jejich futuristický design se představil ve filmu Návrat do budoucnosti. Svého releasu se pak dočkali v roce 2011. 1500 párů bylo uvolněno do prodeje přes Ebay a z jejich prodeje se vybralo takřka 6 milionů dolarů. Peníze pak putovaly na nadaci pro výzkum Parkinsonovy choroby. Tenisky, které byly představeny v roce 2011, měly ale oproti filmové verzi jednu vadu. Nebyly „samozapínací.“
Tinker Hatfield v rozhovoru pro Solecollector zmínil, že tzv. power lacingu se dočkáme již v tomto roce. Myslíte že se skutečně objeví na Nike Air Mag?