Jak už to tak v historii někdy bohužel bývá, někteří lidé, kteří se zaslouží o velké věci, nejsou za dob svého života náležitě uznáni. Mnohdy dokonce ani po své smrti. Proto se o řadě významných osobností ve škole v žádné učebnici nedočtete. Přesto se o nich můžete dozvědět, pokud se o konkrétní problematiku více zajímáte. Anebo na následujících řádcích. Které ženy pomohly změnit svět k lepšímu?
Revoluční investigativní žurnalistka Nellie Bly
Byla novinářkou, která byla pověřena v 90. letech 19. století vyšetřováním ženské psychiatrické léčebny Woman´s Lunatic Asylum na ostrově Blackwell, o které se říkalo, že tam špatně zachází se svými pacientkami. A jak jinak zjistit, jestli je to všechno pravda, než se tam nechat zavřít, což se přesně novinářce Nellie Bly podařilo. Jakmile ji propustili, vydala v New York World článek s názvem Deset dní v blázinci, ve kterém odhalila všechna tajemství o hrozném zacházení s pacienty. Tento čin byl považován za revoluci v investigativní žurnalistice.
Zachránce Apolla 11 Margaret Hamilton
Vedla tým MIT pověřený vývojem kódu pro palubní software Apolla 11. Při přípravě na let vyzvala své nadřízené, aby měla posádka záložní bezpečnostní kód, který by fungoval v případě, že by se něco pokazilo. Za to byla kritizována a bylo jí nařízeno, aby nic takového nedělala, protože jsou astronauti trénováni tak, aby chybu nikdy neudělali. Ona je ale neposlechla a kód stejně vytvořila. Několik minut před přistáním na Měsíci k problému došlo, spustil se alarm a díky jejímu kódu byla celá mise zachráněna a dokončena. Bez ní by posádka na Měsíci nikdy nepřistála.
Počítačový génius Grace Hopper
Americká matematička, informatička a důstojnice námořnictva Spojených států vymyslela bravurní věc, bez které by se programování nikdy neobešlo, a to kompilátor pro počítačový programovací jazyk. Bylo jí ale řečeno, že jsou počítače vytvořené pro to, aby prováděly početní operace, a ne aby poháněly programy. S tím se nespokojila a dobře udělala. Kromě toho vytvořila první překladač A-0. Navždy tak změnila svět. Kdyby ji tenkrát někdo uznal, mohla se stát nejdůležitější ženou všech dob. Přesto dnes jen málokdo ví, kdo skutečně byla.
Iniciativa Frances Kelsey
Kanadsko-americká lékařka a farmakoložka v roce 1960 jako komisařka úřadu Food and Drug Administration odepřela udělení licence sedativu thalidomid, čímž zabránila epidemii vrozených vad v USA. Toto sedativum mělo být určeno pro těhotné ženy a mělo jim pomoci od ranních nevolností. Díky řadě testů a zveřejnění důkazů se jí podařilo přesvědčit veřejnost, aby se tento lék na trh nedostal.
Nedoceněná Rosalind Franklin
Tato anglická chemička, bioložka a biofyzička se zabývala rentgenovou krystalografií a přispěla k objasnění molekulární struktury DNA, RNA a virů. Přestože to byla její zásluha, ovoce za její úspěchy sklidili James Watson a Francis Crick.
Obětavá Irena Sendler
Tato statečná žena zachránila během holocaustu z varšavského ghetta dva a půl tisíce dětí. Přestože za to byla zatčena a mučena, identitu dětí, které zachránila, nikdy neodhalila. Stejně tak ani jména těch, se kterými spolupracovala. Podařilo se jí utéct a za tento hrdinský čin byla nominována na Nobelovu cenu.