Grammy Award je cena, kterou každým rokem uděluje Národní akademie hudebního umění a věd v USA, a je to snad vůbec to nejprestižnější hudební ocenění na světě. Letošní, již šestapadesáté předávání se konalo 26. ledna ve víceúčelové aréně Staples Center v kalifornském Los Angeles. V tomto článku jsme se chtěli zameřit původně pouze na kategorie Rap a R&B, nicméně nakonec to nebylo tak úplně možné. Za naprosté vítěze letošního udělování totiž lze s naprostým klidem označit francouzské duo Daft Punk, kteří si na své konto připsali hned ceny čtyři. Z nich nejdůležitější je soška za Nahrávku roku, která jim byla udělena za skladbu Get Lucky z jejich posledního studiového alba Random Acess Memories. Na této skladbě se podílel rovněž Pharrell Williams, který si tedy může přidat sošku do sbírky také. To samé platí o oceněních Album roku a Nejlepší popové umělecké představení dua či skupiny za již výše zmíněnou píseň a desku.
A dál?
V kategorii Nahrávka roku svou nominaci bohužel neproměnil zpěvák Robin Thicke se svou písní Blurred Lines, na které se pro změnu podílel také Pharrell a rovněž tak T.I.. Mezi nominacemi na Album roku se objevily počiny good kid, m.A.A.d city od Kendrick Lamara a The Heist z dílny Macklemorea a Ryan Lewise, ovšem ani jejich hyperúspěšná deska nepřekonala Daft Punk.
Nejlepší nový umělec?
Tuto cenu obdrželi právě Macklemore a Ryan Lewis. Přejeme jim to, protože na své hudbě pracují již od počátku nového milénia a úspěch si nepochybně zaslouží. Mezi nominacemi v této kategorii se opět objevuje Kendrick Lamar.
Nejlepší popové umělecké představení dua či skupiny?
Tuto kategorii jsme již rovněž zmínili, oceněni v ní byli právě Daft Punk, nicméně o ocenění bojovala rovněž Rihanna a její píseň Stay, na které se podílel Mikky Ekko. A to není všechno. Mezi adepty na cenu jsme mohli vidět i Robin Thickeho, Pharrella a T.I. s již také zmiňovanou bombou Blurred Lines nebo Justin Timberlakea spolu s Jay-Zm a skladbou Suit & Tie. Jen na okraj zmíním, že Justin Timberlake usiloval rovněž o cenu za Nejlepší sólové popové umělecké představení se svou písní Mirrors a o Nejlepší popové zpívané album se svou loňskou deskou The 20/20 Experience – The Complete Experience. Ovšem žádnou z těchto nominací bohužel neproměnil.
Nejlepší rapové umělecké představení
Na toto ocenění byli nominováni Macklemore, Ryan Lewis a Wanz se svou písní Thift Shop, kteří si vítězství v kategorii rovněž odnesli domů. Dále zde byli Drake se svým bangerem Started From The Bottom, Eminem se singlem Berzerk, Jay-Z a jeho track Tom Ford a chybět nemohl ani Kendrick Lamar a jeho píseň Swimming Pools (Drank).
Nejlepší kolaborace rapu a zpěvu
Nemá cenu to prodlužovat, kdo jiný si mohl odnést vítězství než Jay-Z a Justin Timberlake se singlem Holy Grail z Jiggovy poslední desky. O cenu se ucházeli rovněž J. Cole a Miguel se skladbou Power Trip a dokonce znovu sám Jay-Z s věcí Part II (On The Run), kde mu zahostovala jeho manželka Beyoncé. Tím to nekončí, pokračujeme Kendrick Lamarem a skladbou Now Or Never, na níž se podílela legendární Mary J. Blige a celý výčet zakončuje smoker Wiz Khalifa s The Weekndem a jejich singl Remember You.
Nejlepší rapová píseň
Vítězství patři týmu stojícímu za sladbou Thrift Shop od tolik omílaného dua Macklemore a Ryan Lewis, mezi nominovanými lze dále spatřit skladby Fuckin‘ Problems od ASAP Rockyho, Kendrick Lamara, Drakea a 2 Chainze, Holy Grail z dílny Jay-Zho a Justin Timberlakea, New Slaves z posledního alba od Kanye Westa a nakonec také Started From The Bottom od Drakea.
Nejlepší rapové album
Že si sošku v této kategorii odnesli domů Macklemore s Ryan Lewisem za jejich desku The Heist jsme vám již prozradili, kdo ale byl nominovaný dále? Samozřejmě Drake s Nothing Was The Same a těžko si seznam nominací představit rovněž bez Jay-Zho počinu Magna Carta… Holy Grail nebo Kendrick Lamara a jeho good kid, m.A.A.d city. Seznam uzavírá Kanye a deska Yeezus.
Nejlepší R&B představení
Svou sošku v této kategorií obdržela kapela Snarky Puppy spolu se zpěvačkou Lalah Hathaway s jejich společnou písní Something. Za ní zůstali zpěvačka Tamar Braxton se singlem Love And War, můj oblíbenec Anthony Hamilton s jeho bangerem Best Of Me, Hiatus Kaiyote na featuringu s Q-Tipem a skladbou Nakamarra a nakonec také Miguel s hostujícím Kendrick Lamarem na skladbě How Many Drinks?
Nejlepší představení tradičního R&B
Zde vítěznou sošku obdržel texaský umělec Gary Clark Jr. se svou skladbou Please Come Here. V závěsu za tímto kytaristou a zpěvákem pak zůstala zpěvačka Fantasia, vítězná umělkyně třetí řady americké talentové soutěže American Idol z roku 2004, s písní Get It Right. Seznam nominovaných pak pokračuje zpěvačkou jménem Maysa Leak, která zaujala svou písní Quiet Fire, jazzovým vokalistou Gregory Porterem a jeho Hey Laura a končí se jménem soulového umělce Ryan Shawa s písní Yesterday.
Nejlepší R&B píseň
Zde se konečně dočkal Justin Timberlake a jeho tým, sošku za nejlepší píseň v daném žánru si odnesli domů za zpěvákovu loňskou skladbu Pusher Love Girl. Mezi nominovanými jste mohli zaznamenat Anthony Hamiltona s trackem Best Of Me, Tamar Braxton s Love And War, zpěváka PJ Mortona s jeho písní Only One, na které mu hostoval legendární Stevie Wonder a také zde byla opětovně k vidění Fantasia, tentokrát s věcí Without Me, na níž jste mohli slyšet také Missy Elliott a Kelly Rowland.
Nejlepší album s prvky moderního R&B
Zde se vítězkou stala Rihanna se svou deskou Unapologetic, z které důvěrně známe singly jako Pour It Up nebo Diamonds. Mezi nominovanými je opět Tamar Braxton a deska rovněž s názvem Love And War, také Fantasia se Side Effects Of You, Salaam Remi s albem One: In The Chamber a finišujeme se zpěvkem Tristan Paul Mack Wildsem, který nám loni nadělil výbornou desku New York: A Love Story.
Nejlepší R&B album
Vítězství v této kategorii získala Alicia Keys díky své desce Girl On Fire. Nominována byla také Faith Evans, která nám nadělila kompilaci nazvanou prostě a jednoduše R&B Divas. Chybět nemohl samozřejmě ani John Legend a album Love In The Future nebo Chrisette Michele a její dílo Better. Nominována byla i superkapela TGT s albem skromně pojmenovaným Three Kings.
Tolik k letošnímu předávání Grammy, na němž již po několikáté hostoval LL Cool J a vystupoval snad téměř úplně každý na koho si jen vzpomenete. Sláva to byla skutečně velká, o tom svědčí už jen 28,5 milionů diváků, kteří živý přenos sledovali na televizní stanici CBS.